gerincsebesz@drczigleczki.hu
+36 30 / 811 2374
Időpontfoglalásgerincsebesz@drczigleczki.hu
+36 30 / 811 2374
IdőpontfoglalásAz alábbi cikkben a csavarozással járó, vagyis stabilizáló gerincműtétekről fogunk szót ejteni. Körbejárjuk, hogy miért kell a gerincet csavarozni, milyen technikákkal lehet ezt megtenni és valóban mindig szükséges-e a csavarozás.
20 éves korunktól mindannyiunkban elindul a gerinc kopása. Ha ez normál és lassú ütemben zajlik, akkor lehet sose alakulnak ki tünetek és gerincbetegség. Életmódunk (fizikai terhelés, sok ülés, elhízás, stb.) felgyorsíthatja a folyamatokat. A kopásos (degeneratív) gerincbetegségek érinthetik a gerincoszlop minden területét és alkotóelemét, leggyakrabban a csigolyákat, kisízületeket, gerincszalagokat, gerincizmokat és a csigolyák között található porckorongokat is. Bármelyik alkotóelem károsodása instabilitást okozhat az adott gerincszakaszon és akár egyik csigolya el is csúszhat a másikon (ez már a csigolyaelcsúszás, vagyis spondylolisthesis).
Ha a tüneteket és a beteg rossz állapotát a gerinc instabilitása és a csigolya elcsúszása okozza, akkor szükségessé válhat a gerinc stabilizálása. Mindezt csavarok és rudak behelyezésével tudjuk elérni.
Az eljárás altatásban történik, a beteg a műtőben hason fekszik. Műtét közben használható röntgen készülékkel azonosítja a sebész az operálni kívánt szintet. Középvonali nagy bőrmetszést követően a gerincet tartó izomzat leválasztása történik a gerincről. Minderre szükség van, hogy a sebész a gerinc csigolyákat látótérbe hozza. Az instabil gerincszinten a sebész a felső és alsó csigolyatestbe is, 2-2 speciális orvosi fémből készült csavarokat helyez be. A megfelelő stabilitást a csavarokat összekötő fémrudak biztosítják. A továbbiakban a csontos képleteket elveszik és az idegi elemeket felszabadítják a nyomás alól. A csigolyatestek közötti résből a degenerált (elkopott) porckorong darabokat eltávolítják, majd a résbe speciális távtartót helyeznek be. A távtartók biztosítják a belső stabilitást a fémcsavarok által biztosított stabilitás mellett. Az esetleges vérzések ellátása után a seb zárása rétegesen történik.
A hagyományos műtét nagy invazivitással járó műtét (nagy vágás, izomleválasztás, hegesedés, hosszabb gyógyulás). A betegek és orvosok részéről is megjelent az igény, hogy olyan technikákat fejlesszenek melyek minimálisan invazívak, tehát a legkisebb megterhelést jelentsék az emberi szervezetnek. A minimálisan invazív technikák csúcsát napjainkban az endoszkópos technikák képezik.
Endoszkópos technikával a stabilizálás kis metszésekből megvalósítható, így nem igényelnek akkora műtéti vágást, mint a hagyományos technika és a gerincet tartó izomzatban sem történik sérülés. Továbbá a szükséges távtartók is behelyezhetők endoszkóp segítségével a kisebb vágásokon keresztül, valamint minden egyéb műtéti lépés megvalósítható (ráadásul nagy nagyítással közelről felügyelve az endoszkóp miatt). A hegesedés kisebb mértékű és a gyógyulás is rövidebb, így a betegek előszeretettel választják ezt a fajta műtéti technikát gyógyulásukhoz.
A cikk végén egy nagyon fontos tanácsot szeretnénk adni minden műtét előtt állónak. Sok esetben a beteg nem is tudja mi miért történik, csak kap egy javaslatot a műtétre. Érdemes ezt olykor kritikával kezelni és bátran kérdezni. Ugyanis valóban sok esetben a gerinc instabilitása is fennáll egyéb gerincbetegség mellett (pl. sérvek, szűkületek), de a fő kérdés az, hogy mitől van rosszul a beteg. Ha a tüneteket főleg a sérv, vagy szűkület okozza, akkor elégséges lehet csak azok megoldása és a stabilitás javíthatóvá válik szigorú gyógytornával. Így a beteg elkerülhet egy szükségtelenül nagy műtétet, főleg ha egyéb tényezők még tovább növelik a kockázatokat (pl. életkor, túlsúly, belszervi betegségek- magas vérnyomás, cukorbetegség, stb.).
A Dr. Czigléczki-Endoszkópos Gerincközpont egyedülálló központként, minimálisan invazív szemléletet képvisel, vagyis ha operálni kell, akkor is csak a lehető legkisebb megterheléssel járó beavatkozást végezzük. Ha tanácsot szeretne kérni, vagy műtéti döntés előtt áll, keressen minket bizalommal.