Mi az a kásadaganat (epidermoid ciszta vagy atheroma)?

A kásadaganat (más néven epidermoid ciszta vagy atheroma) egy a bőr alatt tapintható csomó. A csomót keratin fehérje és sejttörmelék töltheti ki. Sok esetben egy pontszerű nyílás is látható a csomó körül, melyen keresztül ez a bennék ürülhet. Ugyanakkor a csomó nyomogatása szigorúan tilos és nem is tudja a páciens magának „kinyomni”, mint például egy pattanást. Az állandó irritálással a daganat begyulladását és növekedését kockáztatjuk. 

Az atheroma/epidermalis ciszta tünetei

Ezek általában fájdalommentes csomók, de kellemetlenek lehetnek ha idegekre nőnek rá, ízületek mellett alakulnak ki vagy begyulladnak. Legtöbbször tünetmentesek és véletlenül kerülnek felismerésre. A test bármely táján kialakulhatnak, de „zsírosabb” bőrterületeken gyakrabban jelentkeznek (pl. hajas fejbőr, arc, hát, stb.) 

Sebészi szempontból jellemzők:

  • kerek vagy ovális képletek a bőr alatt
  • fekete pont a környezetében (elzáródott kivezető nyílás)
  • változó méret
  • mobilis a bőr alatt, könnyen mozgatható
  • bőr elszíneződés a csomó felett (rózsaszíntől pirosig terjedően)
  • gyulladás esetén kötött, fájdalmas tapintat

Az kásadaganat (atheroma/epidermalis ciszta) kialakulása, diagnózisa

A daganat vagy ciszta akkor alakulhat ki, ha egy haj folliculus (nyílás, ahol a haj kijön a bőrön) elzáródik. Mivel a kivezető nyílás blokkolt, így a sejttörmelékek és a keratinnak nevezett fehárje felhalmozódhat a csomón belül. Bármely életkorban kialakulhat, gyakrabban jelentkezik férfiakban. Egyes genetikai betegségek kapcsán előfordulási gyakoriságuk nőhet.

Alapvetően jóindulatú betegségnek tekinthető, nagyon ritkán tapasztalható rosszindulatú elfajulás. Komplikációt inkább a daganat elfertőződése, gyulladása jelenthet. Ezekben az esetekben a csomó fájdalmassá, kötötté válhat, valamint gyorsan növekedhet. 

A sebész a diagnózishoz fizikális vizsgálatot végez, szükség szerint ultrahang vizsgálat is elrendelhető. A kettő együtt már elégséges a diagnózishoz.

Kezelés – Miért jó, ha idegsebész végzi az eltávolítást?

Ha a csomó kisméretű és nem nő, akkor általában elégséges követni a csomót és csak akkor eltávolítani, ha növekedne. Növekedési potenciállal rendelkező daganatokat szükséges eltávolítani, hogy a rosszindulatú elfajulást megakadályozzuk. Egyéb esetekben, ha esztétikailag zavarja a pácienst a csomó, akkor bármikor eltávolítható. Gyulladás és fertőződés esetén viszont sebészi eltávolítás szükséges. Nagyobb mértékű gyulladás antibiotikus kezelés is szükségessé válhat.

A Dr. Czigléczki Központban nagy számban végzünk ambuláns műtéteket. Sok esetben azt látjuk, hogy a csomók környező idegekkel is össze tudnak nőni, így az eltávolítás biztonságát nagyban növeli, ha idegsebész végzi az eltávolítást. Az eltávolítás során fontos a ciszta/daganat falát is eltávolítani (nem elég a beltartalmat), mivel ellenkező esetben a daganat kiújulhat. A beavatkozás során ultrahangot is használunk, mellyel tovább nő az eltávolítás biztonsága.